Для батьків старшокласників про вибір майбутньої професії

Вибір майбутньої професії часто викликає палкі суперечки батьків і дітей, адже батьки впевнені, що краще знають життя, а діти хочуть обирати самостійно, оскільки це їхнє майбутнє. Для того щоб в сім’ї питання вибору професії не стало причиною конфлікту варто звернути увагу на наступні поради:

1. Перш ніж прийняти рішення куди старшокласник вступить після школи, батькам варто в спокійних умовах поцікавитись у дітей їхніми планами на майбутнє і чи дитина вже вирішила в якій сфері їй цікаво буде працювати.
  2. Якщо дитина вже має чітке уявлення в якій професійній сфері вона хоче розвиватись, варто спокійно обговорити плюси і мінуси обраного шляху, а також вирішити яким чином його можна втілити в життя і що для цього потрібно. Після цього залишається лише діяти.
  3. У разі якщо дитина не може визначитись самостійно в якій професії вона хоче розвиватись, батькам варто:
  • Розширити уявлення дитини про світ професій:

забезпечити максимальний доступ до всебічної інформації про професії;

відвідати разом дні відкритих дверей у навчальних закладах;

подбати,щоб одержана дитиною інформація про професію була багатосторонньою і повною;

ознайомитись з ринком праці і разом проаналізувати, які професії користуються сталим попитом.

• Вибір професії робити відповідно до вимог ринку праці:

підтримувати інтерес до обраної професії і створювати атмосферу зацікавленості, давати зрозуміти дитині, що поважаєте її вибір і вам не байдуже те, що вона робить в цьому напрямку;

стимулювати самостійність та ініціативу вашої дитини у навчанні та саморозвитку, обов’язково підтримувати її віру  у власні сили;

вчити дитину ставити чіткі цілі та досягати їх.

• Враховувати здібності і таланти дитини під час вибору професії. Рішення повинно відповідати інтересам дитини і нічиїм більше, адже саме це допоможе їй досягти успіху у професійному житті.
  • Пам’ятати, що кожне покоління і кожна дитина має право на власну індивідуальність. І відповідно до цього має право на власний вибір, навіть якщо це не до душі батькам. Молода людина має право на власний пошук, в якому їй можна допомогти, але на якому не варто наполягати.

Підготовлено психологом школи Карпухіною Н.О.